ŁZS- w jaki sposób powinna wyglądać pielęgnacja skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry bardzo często dotyczy właśnie owłosionej części głowy i jest chorobą przewlekłą, która lubi się wracać. Tym samym, osoby cierpiące na tę przypadłość muszą cały czas stosować odpowiednią pielęgnację tak, aby hamować i utrzymywać w ryzach objawy choroby. ŁZS charakteryzuje się występowaniem świądu, pieczenia, tłustego łupieżu oraz błyszczącej, tłustej poświaty na skórze, która pokrywa się łuską. Osoby chorujące na ŁZS powinny być pod kontrolą lekarza dermatologa lub też trychologa, jeśli problem obejmuje głównie skórę głowy.
Trycholog radzi: Pielęgnacja ŁZS w 6 krokach
Pielęgnacja skóry głowy w przypadku ŁZS jest dość specyficzna. Z pewnością nie można używać szamponów o silnym działaniu przeciwłupieżowym, gdyż bardzo często działają one drażniąco na skórę. Raczej nie sprawdzą się też żadne agresywne kosmetyki, które mają mocne działanie na skórę, a co za tym idzie- mogą ją wyraźnie podrażniać. Tym samym, zaleca się stosowanie specjalistycznych środków, które są dedykowane osobom chorującym na ŁZS. Regularna pielęgnacja powinna zawierać:
1. Oczyszczanie– pierwszym ważnym krokiem w pielęgnacji jest dokładne i regularne oczyszczanie skóry głowy. Należy regularnie pozbywać się nadmiaru sebum oraz ewentualnych zanieczyszczeń na skórze. Jednocześnie, stosowane preparaty nie mogą działać wysuszająco powodując uczucie ściągnięcia na skórze. W polecanych dermokosmetykach można znaleźć propozycje preparatów, które mają w swoim składzie kwas salicylowy.
2. Oczyszczanie skóry głowy może być podzielone na dwa etapy, dzięki temu można efektywnie pozbywać się wszelkich zanieczyszczeń.
3. Ważna jest też pielęgnacja przeciwgrzybicza, gdyż ŁZS często występuje razem z tego typu chorobami. W tym przypadku często stosuje się też szampony zawierające cyklopiroksolaminę, ketokonazolem lub pirytonian cynku, które mają działanie przeciwgrzybicze.
4. Delikatne złuszczanie i usuwanie nadmiernego łojotoku to kolejny bardzo ważny krok w pielęgnacji- bardzo istotne jest, aby hamować nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Dzięki temu uczucie świądu będzie mniejsze, skóra też będzie się mniej łuszczyć, a więc objawy ŁZS zostaną zahamowane.
5. Ważnym krokiem jest nawilżanie skóry oraz odbudowywanie jej warstwy hydrolipidowej. Sucha i podrażniona skóra będzie bardziej podatna na nawroty choroby. Szereg specjalistycznych preparatów oraz możliwość konsultacji z doświadczonym trychologiem znajdziemy na stronie Centrum Zdrowego Włosa pod adresem https://centrumzdrowegowlosa.pl/.
6. Skórę trzeba nawilżać i odżywiać, gdyż to przyczyni się do jej lepszej kondycji i wyższej odporności. Dodatkowo, wpłynie to pozytywnie na kondycję mieszków włosowych. Ważne, aby bilansować kuracje oczyszczające i złuszczające z tymi nawilżającymi i odżywczymi. Zachowanie równowagi pozwala zmniejszać objawy choroby i zmniejszyć częstotliwość jej nawrotów. O właściwą pielęgnację skóry głowy trzeba dbać cały czas, gdyż Łojotokowe Zapalenie Skóry jest schorzeniem przewlekłym.