Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?

Jak wyszukać kanały tv naziemnej DVB-T2?

Dowiedz się, jak wykorzystać telewizor i dekoder, aby uzyskać dostęp do bezpłatnych kanałów telewizyjnych w telewizji naziemnej DVB-T2. Pokażemy także, jak zbudować własną antenę cyfrową.

W 2022 r. zostanie wprowadzona nowa technologia nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, znana jako DVB-T2/HEVC. Jest to druga generacja cyfrowej transmisji telewizyjnej. Standard, który pozwala na lepsze oglądanie telewizji, jest określany jako “HEVC” Wcześniej opisaliśmy, co należy zrobić, aby móc oglądać tę telewizję w 2022 roku. Po uruchomieniu nowego telewizora może być konieczne dokonanie kilku nowych regulacji, ponieważ czasami wymagają tego modyfikacje. Na szczęście nie ma się czym przejmować.

Łatwo jest znaleźć kanały w telewizji naziemnej, a w większości przypadków wystarczy tylko urządzenie cyfrowe. Może się zdarzyć, że – jak to bywa z elektroniką – coś nie zadziała tak, jak tego oczekujemy, i będziemy musieli sami dokończyć proces. Na szczęście jej samodzielna instalacja nie jest trudna i każdy może ją wykonać. Najpierw jednak należy sprawdzić, czy antena jest prawidłowo zainstalowana.

Jak ustawić antenę DVB-T?

Jeśli nie chcesz płacić profesjonaliście za montaż anteny, możesz to zrobić samodzielnie. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach:

  • Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji anteny telewizyjnej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy można ją zamontować w najwyższym możliwym miejscu, np. na dachu lub fasadzie budynku.
  • Ważne jest również, aby między anteną a nadajnikiem nie było żadnych przeszkód, takich jak drzewa, wzgórza lub inne konstrukcje.
  • Antenę należy skierować w kierunku najbliższego nadajnika DVB-T (w Warszawie znajduje się on na szczycie Pałacu Kultury i Nauki) – w Internecie można znaleźć wiele map z transmisjami.

Po prawidłowym ustawieniu anteny i skierowaniu jej w kierunku najbliższego nadajnika, możemy rozpocząć oglądanie programu telewizyjnego (jego jakość będzie widoczna na dekoderze lub telewizorze obsługującym standard DVB-T2/HEVC). Następnie w tej pozycji mocujemy antenę na stałe, gdy jakość sygnału jest największa.

Ręczne wyszukiwanie kanałów w TV naziemnej

Nasz odbiornik telewizyjny lub dekoder DVB-T automatycznie wyszuka stacje telewizji naziemnej. Jeśli to się nie udaje, trzeba to zrobić ręcznie. Pojawia się on w następujący sposób:

Korzystanie z dekodera DVB-T:

  • W menu wybierz “wyszukiwanie ręczne”, “skanowanie kanałów”, “skanowanie ręczne” i “skanuj kanały” (każdy producent ma własną nazwę dla tego polecenia).
  • Następnie, po znalezieniu właściwego numeru kanału, który można znaleźć w Internecie (na przykład tutaj), naciśnij przycisk “ENTER”
  • Gdy dekoder odbierze sygnał, rozpoczyna skanowanie kanału w poszukiwaniu programów telewizyjnych. Następnie użytkownik wybiera (zwykle za pomocą polecenia “Potwierdź” lub “Zapisz”).

Korzystanie z telewizora ze zintegrowanym tunerem DVB-T2 MPEG-4:

  • Przejdź do menu głównego telewizora i wybierz opcję “wyszukiwanie ręczne” (lub o podobnej nazwie, w zależności od producenta).
  • Aby wybrać multipleks, zmień numer kanału bieżącego multipleksu. Wybierz opcję “skanowanie” (lub inną odpowiednią opcję) po wybraniu numeru kanału dla wybranego multipleksu z powyższej tabeli. Potwierdź swój wybór, gdy telewizor wykryje kanały z określonego multipleksu.