Jaki dekoder DVB-T2 wybrać?
Jakiego typu dekodera Dib-T2 HEVC należy użyć? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze właściwego? Zostało już tylko kilka minut!
Na co zwrócić uwagę przy wyborze dekodera DVB-T2?
Do 2022 roku obecna technologia będzie przestarzała. Zmieni się technika kodowania wykorzystywana w telewizji naziemnej, co spowoduje konieczność wymiany niektórych dekoderów telewizji naziemnej. W 2008 roku, kiedy zaprzestano nadawania telewizji analogowej na rzecz cyfrowej, w polskich domach pojawiły się dekodery DVB-T.
Zmianie standardu kodowania towarzyszy zmiana częstotliwości transmisji. Wszystko to ma na celu umożliwienie budowy sieci 5G na obszarach o niskim stopniu urbanizacji. W praktyce pasmo nadawania telewizji zostanie zmniejszone, ale widzowie nie ucierpią z tego powodu. Nowe kodowanie umożliwia nadawanie znacznie większej ilości materiałów na tym samym widmie. Dzięki temu będzie można dodawać nowe kanały i poprawiać jakość już istniejących. Jest to możliwe dzięki standardowi kodowania DVB-T2 HEVC.
Jesteśmy tu, aby odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące dekodera DVB-T2. Jest to gadżet, który do 2022 roku pozwala na odbiór programów telewizji naziemnej o znacznie lepszych parametrach niż stary standard DVB-T. W praktyce oznacza to wyższą jakość transmisji (możliwość nadawania kanałów 4K UHD, więcej stacji Full HD
Aby odbierać sygnał DVB-T2 HEVC, telewizor musi być wyposażony we wbudowany tuner DVB-T2 HEVC. W przeciwnym razie konieczne będzie zakupienie specjalnego tunera i podłączenie go do telewizora za pomocą złącza HDMI.
Co zrobić, jeśli mój odbiornik telewizyjny nie obsługuje technologii nowej generacji? Jeśli nadal korzystasz z obecnego rozwiązania do oglądania telewizji naziemnej, sprawdź, czy jest ono zgodne ze standardem DVB-T2. Sygnał został już zademonstrowany w nowym formacie, więc wystarczy dostroić się do odpowiedniego kanału na telewizorze lub dekoderze
Jeśli obraz i dźwięk kanału testowego są widoczne, telewizor (lub tuner) jest gotowy do zmiany parametrów transmisji. W przeciwnym razie (brak obrazu, słychać tylko dźwięki, w ogóle nie można oglądać żadnego kanału w DVB-T2), konieczny będzie zakup nowego urządzenia.
Pamiętaj, że jeśli Twój telewizor nie ma wbudowanego tunera, nie musisz od razu kupować nowego gadżetu. Możliwe jest nabycie tunera zewnętrznego jako oddzielnego elementu. Zamiast podłączać kabel antenowy do telewizora, podłączysz go do tego małego pudełka. Do podłączenia urządzenia tuningowego do odbiornika służy złącze HDMI. Moduł można podłączyć do Internetu bez konieczności stosowania dodatkowych adapterów, dzięki obsłudze standardu DVB-T2 i HEVC w najnowszych dekoderach DVB-T, w tym dekoderach DVB-T z Wi-Fi.
Jaki dekoder DVB-T2/HEVC kupić?
Czas rozpocząć poszukiwania najlepszego dekodera telewizyjnego, ponieważ do końca 2022 roku większość użytkowników telewizji naziemnej powinna już go mieć.
Jaki sprzęt do odbioru DVB-T2 HEVC należy kupić? Przede wszystkim należy upewnić się, że obsługuje on wspomniany kodek HEVC. Jeśli nie, będzie on miał ograniczoną przydatność przez pewien czas, do czasu wprowadzenia nowego standardu w Polsce.
Jeśli mieszkasz w metropolii, ważne jest, aby Twój dekoder mógł dekodować sygnał telewizji kablowej – DVB-C. Są to dekodery dostarczane przez poszczególnych operatorów telewizji kablowej, co oznacza, że znajdują się już w Twoim domu, jeśli masz możliwość korzystania z takiej usługi. Przyda się wówczas, gdy obecny dekoder podłączony jest zarówno do anteny naziemnej, skąd odbiera telewizję w standardzie DVB-T, jak i do lokalnej instalacji kablowej – DVB-C. Jeżeli korzystasz wyłącznie z sygnału DVB-C, zmiana z DVB-T na DVB-T2 jest dla Ciebie obojętna.
Zwróć uwagę na to, czy dekoder obsługuje wszystkie ulubione formaty dźwięku, a także dźwięk przestrzenny, oraz czy posiada wyjście audio, jeśli jest ono potrzebne. Czy Twój telewizor jest kineskopowy? Jeśli masz starszy telewizor, który nie jest kompatybilny z sygnałem cyfrowym, potrzebny będzie dekoder SCART (EURO). Należy również pamiętać o wszelkich przydatnych funkcjach, takich jak WiFi lub przewodowe połączenie z Internetem. Niektóre tunery umożliwiają także podłączenie zewnętrznego dysku twardego do przechowywania nagrań.
Czy powinienem kupić jedno- czy dwuportowy dekoder DVB-T2 HEVC, aby nie musieć używać dwóch pilotów? Niektóre bardziej zaawansowane wersje posiadają piloty uniwersalne, które można również dostosować do współpracy z telewizorem. Dzięki temu korzystanie z dekodera i telewizora staje się znacznie wygodniejsze.
Brak pilota globalnego nie powinien jednak powstrzymywać przed zakupem konkretnego modelu dekodera DVB-T2 HEVC. Zawsze można zaopatrzyć się w pilota zewnętrznego innego producenta, który będzie współpracował zarówno z telewizorem, jak i tunerem.
Jeśli szukasz urządzenia, które współpracuje z większością typów telewizorów, sprawdź te, które zawierają dekoder DVB-T2 i funkcje smart TV. Są to dekodery z zainstalowanym oprogramowaniem Android TV, które umożliwia korzystanie z Internetu, dostęp do popularnych serwisów strumieniowych, takich jak Netflix i HBO Max, a także strumieniowe przesyłanie wideo
Nie jest droższy ani ma bardziej ograniczony zakres. Doskonałą ilustracją takiego urządzenia jest na przykład tuner telewizyjny Canal+ Box 4K.
Od kiedy będzie obowiązywał nowy dekoder DVB-T2?
Przejście na nowy kodek i zmiana częstotliwości nadawania są zaplanowane zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wprowadzenie telewizji cyfrowej DVB-T, podobnie jak przejście na nowy kodek, będzie przebiegać etapami.
Liczba modyfikacji odpowiada mniej więcej mapie województw. Jako jedni z pierwszych zmiany zauważą mieszkańcy województw dolnośląskiego, lubuskiego i opolskiego. Stanie się to już 28 marca 2022 r. 25 kwietnia 2022 r. standard DVB-T2 zostanie
Mieszkańcy wymienionych jurysdykcji będą musieli przyjąć nowe nazewnictwo do 27 czerwca 2022 roku. W ciągu najbliższych tygodni zmiany dotkną mieszkańców województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Ci, którzy mieszkają w sercu Polski
Jak podłączyć i ustawić dekoder DVB-T2?
Podstawowa zasada działania tych urządzeń jest bardzo podobna. Dekoder DVB-T2, podobnie jak poprzedni dekoder DVB-T, jest podłączany w ten sam sposób. Aby rozpocząć odbiór sygnału cyfrowego, wystarczy zmienić tryb pracy telewizora na odbiór sygnału cyfrowego. Sposób wykonania tej procedury zależy od odbiornika, jednak informacje powinny być.
Ze względu na kabel dołączony do zestawu, należy podłączyć tuner również do zasilania. Pozostaje tylko podłączyć przewód antenowy do dekodera i rozpocząć strojenie kanałów.
Czy tuner DVB-T2 odbiera DVB-T?
Nawet najnowsze dekodery DVB-T zawiodą w obliczu zmian w kodowaniu telewizji naziemnej. System nadawania tunera DVB-T różni się znacznie od systemu nadawania konwencjonalnej telewizji cyfrowej (DVB-T). Co to oznacza? Każda nowa wersja kodeka DVB-T2 może odbierać i wyświetlać sygnał MPEG II Transport
Co wynika z tych informacji, jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie? Po pierwsze, nie trzeba czekać, aż dekoder przestawi się na nowy standard nadawania w danym regionie. Można to zrobić już teraz, ponieważ nowy dekoder bez problemu poradzi sobie także z dotychczasowym standardem.
Jeśli nadal używasz dekodera DVB-T lub telewizora, który nie obsługuje najnowszych kodeków, nadszedł czas na modernizację. Do wyboru jest wiele dekoderów i telewizorów w różnych przedziałach cenowych. Dekodery do DVB-T2 HEVC zaczynają się już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Jeden klient może chcieć po prostu oglądać telewizję, podczas gdy inny będzie chciał mieć możliwość dostępu do Internetu lub nagrywania programów.
Do zmiany standardu nadawania pozostało niewiele czasu, więc teraz albo nigdy nie można nabyć zgodnego urządzenia.